Kavurma Üretimi Nasıl Olur?

kavurma-uretimKavurma yapımında kullanılan etler Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere ülke içinden özenle seçilen büyükbaş hayvanlardan elde edilir. Kaliteli et kavurma üretimi için çok önemlidir. Bunun bilincinde olduğumuz için kavurma üretimlerimizde kaliteli et konusunda çok hassas davranmaktayız.

Veteriner kontrolünde İslami usullerce kesilen hayvanlar soğuk hava depolarında dinlendirilir, dinlendirilmiş etler kemiğinden ayrıştırılır.. En çok dikkat ettiğimiz noktaların bir tanesi de etlerin sinir, kas ve yağlarından özenle seçilip ayrılmasıdır. Sinir ve kaslardan arındırılmamış etlerden üretilen kavurma, damak zevkini ve kavurma kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Daha sonra, temizlenen etler küp şeklinde doğranır. Önceden kazanda eritilen hayvanın iç yağına küp şeklinde doğranmış etler konur ve tuz ilave edilir. Kavurmanın içine tuz ve kendi yağından başka hiçbir şey konulmaz. Rize Kavurması’nın en önemli özelliklerinden biri de odun ateşinde pişirilmesidir. 4 kuşaktır gelen tecrübemizle kavurma üretiminde eşsiz lezzeti yakalayana kadar etler odun ateşinde pişirilir. Pişen et ateşin üzerinden alınır ve yağı süzdürülerek dinlenmeye bırakılır. Dinlenme işleminden sonra özel ambalaj ve saklama kaplarına doldurulup satışa sunulur. Aslında kavurma üretiminde aşırı detaylı unsurlar yoktur. Kavurmanın asıl lezzetini belirleyen ise etin kalitesi ve eti pişirme ustalığıdır.